دکتر مرتضوی » مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل

یکی از مهمترین سوالاتی که بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یا لگن قرار گرفته اند اینست که آیا می توانند روی زمین بنشینند یا از سرویس فرنگی یا ایرانی استفاده کنند.

جراحی تعویض مفصل بعد از 6 ماه از گذشت جراحی بیماران می توانند روی زمین بنشینند یا از سرویس فرنگی یا ایرانی بر حسب اینکه فیزیوتراپی را چگونه انجام داده اند، استفاده کنند. اما توصیه دکتر  اینست که از انجام این حرکات حدالمقدور خودداری کنید زیرا در این وضعیت ها فشار بیشتری به مفصل جراحی شده وارد می شود در نهایت طول عمر آن کوتاه می شود.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل

این مراقبت ها بر حسب روش جراحی متفاوت است اما هر بیمار باید این مراقبت ها را از پزشک بپرسد و آنها را رعایت کند.

عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل

یکی از مهمترین عوارض بعد از جراحی تعویض مفصل عفونت می باشد . این عفونت به دلایل مختلف می تواند رخ دهد که یکی از این دلایل کارهای دندانپزشکی است . در حین دندانپزشکی میکروب هایی که در دهان و دندان هستند وارد خون می شود و می توانند مفصل تعویض شده را تحت تاثیر قرار دهند. برای پیشگیری از این اتفاق، مهم ترین کاری که بیمار می تواند انجام دهد قبل از شروع کار دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کند. بعضی از مکاتب این کار را تا 2 سال بعد از جراحی تعویض مفصل و برخی تا آخر عمر ضروری می دانند.

عفونت در نقاط مختلف بدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو ممکن است رخ دهد و افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند باید بدانند این عفونت مهم است و باید تشخیص و درمان شود. مشاهده هر گونه عفونتی در بدن باید جدی گرفته شود، حتما به پزشک مراجعه کرده و آنتی بیوتیک مناسب دریافت کنند تا این عفونت مفصل تعویض شده را تحت تاثیر قرار ندهد.

عفونت در نقاط مختلف بدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو ممکن است رخ دهد و افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند باید بدانند این عفونت مهم است و باید تشخیص و درمان شود.

فعالیت های ورزش بعد از تعویض مفصل

یکی از سوالاتی که بیماران از دکتر مرتضوی می پرسند اینست که آیا می توانند بعد از جراحی به فعالیت ورزشی بپردازند یا خیر؟ فعالیت ورزشی که درگیری نفر به نفر ندارند بلامانع است و فرد می تواند ورزش کند، اما در ورزش هایی که درگیری نفر به نفر وجود دارد بهتر است که انجام نشود.

ورزش هایی مانند دو ماراتون یا پرش های طول برای بیماران بعد از جراحی مناسب نیست. اما به طور کل سایر ورزش ها که درگیری نفر به نفر وجود ندارد نه تنها برای بیماران مضر نیست بلکه می تواند به طول عمر مفصل آنها کمک کند.

دررفتگی بعد از تعویض مفصل

یکی از عارضه های مهم تعویض مفصل ران یا لگن دررفتگی می باشد. دررفتگی به معنای اینست که دو قسمتی که در عمل کنار هم قرار گرفته اند بنا به دلایلی از هم جدا می شوند. مهم ترین عاملی که منجر به این عارضه می شود عدم مراقبت بیمار می باشد.

صدا دادن مفصل مصنوعی بعداز تعویض مفصل زانو

یکی از سوالاتی که بیماران از دکتر مرتضوی مطرح می کنند اینست که علت صدا دادن مفصل جراحی شده بعد از عمل تعویض مفصل زانو چیست ؟ همانطور که می دانید مفصل زانو از دو قطعه فلز و پلاستیکی که بین آنها قرار گرفته است. بنابراین وقتی این قطعات به هم برخورد می کنند تشکیل صدا می کند، باید گفت نگران کننده نیست.

ولی توصیه ای که دکتر مرتضوی به این افراد می کند اینست که هر چه عضلات اطراف مفصل جراحی شده قویتر باشد حرکت بین این قطعات کمتر شده و در نتیجه صدای برخورد آنها کمتر شنیده می شود. بنابراین با تقویت عضلات مفصل زانو می توانید از صدای آن بکاهید.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل تا چه مدت باید انجام شود؟

این مراقبت ها حداکثر 2 تا 3 ماه بعد از جراحی انجام شود. زیرا بافت های نرمی که اطراف مفصل وجود دارد ترمیم می شود و این بافت از مفصل محافظت می کند تا مفصل دچار دررفتگی نشود، اما 2 یا 3 ماه اول رعایت مراقبت ها و دستورات پزشک بسیار مهم و ضروری است، به همین دلیل بیماران باید به دقت دستورات پزشک را بپرسند تا این اتفاق رخ ندهد.

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *