دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / جراحی زانو / فیلم عمل تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

فیلم عمل تعویض مفصل زانو

در مواردی که مفصل زانو تخریب می شود، بهترین درمانی که وجود دارد تعویض کامل مفصل زانو یا تیتانیوم آرتروپلاستی است. تعویض کامل مفصل زانو بدین معناست که در طی عمل جراحی قسمت های تخریب شده غضروف در بالای انتهای ساق و انتهایی پایین استخوان ران برداشته می شود و این دو قسمت با فلز جایگزین می شود و بین این دو فلز قطعه ای از پلاستیک قرار می گیرد که نقش غضروف مفصلی را برعهده دارد، با این کار دو اتفاق مهم می افتد، درد بیمار از بین می رود و تغییر شکل یا کجی پا که به دنبال آرتروز رخ داده از بین خواهد رفت و این منجر به بهبود عملکرد فرد خواهد شد.

توجه داشته باشید که تکنیک جراحی زانو و یا لگن توسط جراح تاثیر بسزایی در نتیجه ی جراحی خواهد داشت، لذا برای آشنایی بیشتر می توانید در ادامه به مشاهده فیلم صحبت های دکتر سید محمد جواد مرتضوی در خصوص مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو می پردازیم.

مراقبت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و لگن

بیمارانی که تعویض مفصل لگن یا زانو انجام می دهند، می بایست به توصیه های پزشکی گوش فرا دهند و برای بهبودی کامل به رعایت این مراقبت ها و توصیه های پزشکی بپردازند. لازم است بدانید که، این توصیه های پزشکی را حدود سه ماه رعایت نموده و پس از آن مدت می توانند به انجام فعالیت روزمره خود بپردازند.

بی خوابی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل

یکی از شکایت های عمده بیماران بعد از عمل جراحی تعویض مفصل بی خوابی است. در حقیقت بی خوابی یکی از عواملی است که، بیشتر بیماران را در هفته های اول بعد از عمل جراحی آزار می دهد.

نکته مهم این است که این عارضه شناخته شده و طبیعی بعد از هر عمل جراحی است و بیماران باید بدانند که نکته منفی و غیرطبیعی نیست.

برای درمان آن می توانیم از داروهای خواب آور استفاده کنیم، اما توصیه اکید متخصصین ارتوپدی به بیمارانی که جراحی تعویض مفصل انجام می دهند، این است که، در طول روز در مواقع بیداری بیشتر از اندام های خود استفاده کنند. هر چه بیشتر راه بروند و از اندام خود استفاده کنند، شب خواب راحت تری خواهند داشت.

زمان شروع رانندگی بعد از تعویض مفصل

شروع رانندگی بعد عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا لگن در افراد مختلف با توجه به اینکه کدام مفصل و پا مورد جراحی قرار گرفته است، متفاوت می باشد، اما به طور متوسط چهار تا شش هفته بعد از عمل جراحی افراد می توانند رانندگی را شروع کنند.

اینکه افراد می توانند رانندگی را انجام دهند یا ندهند، بهتر است قبل از عمل جراحی، جراح ارتوپدی وضعیت آن ها را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل شود که عضلات قدرت و کنترل کافی برای انجام رانندگی را خواهند داشت.

نکته مهم اینکه، افرادی که داروهای ضد درد مخدر می گیرند، به هیچ عنوان نباید رانندگی کنند تا آن داروها قطع شود.

زمان مناسب استخر بعد از تعویض مفصل

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل، بیماران می توانند از استخر و یا وان حمام استفاده کنند، ولی زودترین زمانی که می توانند بعد از عمل تعویض مفصل وارد استخر و یا وان شوند زمانی است که زخم آن ها کاملا بهبود پیدا کرده باشد و این معمولا بین چهار هفته یا یک ماه بعد از عمل جراحی خواهد بود.

در آن زمان در صورتی که زخم کاملا خوب و ترمیم شده باشد، بیمار می تواند از استخر و یا وان استفاده نمایید.

زمان مسافرت بعد از عمل تعویض مفصل

جالب است بدانید، منعی برای مسافرت بعد از جراحی تعویض مفصل وجود ندارد، زودترین زمانی که بیمار احساس راحتی می کند، می تواند به مسافرت هوایی یا زمینی برود. در مواردی که مسافرت طولانی می شود، بیمار باید مطمئن شود تا به اندازه کافی تحرک دارد تا جریان خون در اندام تحتانی آن برقرار شود و از عارضه ای مثل آمبولی جلوگیری شود.

توصیه می شود در مسافرت های زمینی، هر یک ساعت اتومبیل متوقف شود، بیمار پیاده شده و به مدت چهار تا پنج دقیقه راه برود و مجدد به راه خود ادامه دهد. اما در مسافرت هوایی ایستادن در جلوی صندلی، حرکت اندام تحتانی به صورت حرکت دادن مچ پا و حرکت زانو از عواملی است که به پیشگیری از بروز عوارض کمک می نمایید.

زمان بازگشت به کار بعد از جراحی تعویض مفصل

زمان برگشت به کار بعد از جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول این مدت زمان بسته به نوع کاری که فرد انجام می دهد و به نوع عملی که برای آن انجام شده است متفاوت خواهد بود.

اما اکثر افراد بین سه تا شش هفته بعد از عمل جراحی می توانند، فعالیت کاری خود را انجام دهند. طبیعتا افرادی که کار آن ها نشسته است زودتر و افرادی که کار آن ها نیاز به تحرک بیشتری دارد، دیرتر می توانند به کار خود برگردند.

تعویض-مفصل-زانو

زمان بالا رفتن از پله بعد از عمل جراحی تعویض مفصل

یکی از نگرانی بیمارانی که تعویض مفصل زانو یا لگن را انجام می دهند، این است که، چه زمانی می توانند از پله بالا یا پایین روند. به طور معمول افرادی که تحت عمل جراحی اولیه زانو و لگن قرار می گیرند، از همان هفته ی اول پس از جراحی قادر به بالا یا پایین رفتن از پله می باشند.

از نظر نوع عمل جراحی ممانعتی برای از پله بالا یا پایین رفتن وجود ندارد، نکته مهم این است که در هنگام بالا رفتن و پایین آمدن از پله باید از اندامی که عمل نشده به عنوان اندام تکیه گاه در این زمان استفاده شود.

زمان فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو اکثر افراد نیاز به انجام فیزیوتراپی خواهند داشت، به طور معمول زمان انجام فیزیوتراپی از هفته اول بعد از عمل شروع می شود و معمولا تا هفته چهارم ادامه خواهد داشت.

یکی از سوالاتی که افراد پس از جراحی می پرسند، اینکه بهتر است انجام فیزیوتراپی در منزل صورت گیرد و یا به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنند. لازم به ذکر است، مراجعه به مراکز فیزیوتراپی برای افراد بهتر خواهد بود، زیرا بیرون رفتن از منزل به ریکاوری و بهبود آن ها کمک بسیاری خواهد نمود.

کلام آخر

حتما در خصوص انجام جراحی تعویض مفصل با پزشک خود مشورت داشته باشید تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که اولا شما به این عمل نیاز دارید و ثانیا اینکه انتظارات شما از این عمل چه باید باشد.

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *