دکتر مرتضوی » علت درد زانو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت درد زانو

علت درد زانو

مفصل زانو متحمل قسمت عمده ای از وزن بدن می باشد. به همین جهت دارای اهمیت زیادی می باشد . مطالعات نشان داده است حرکاتی که زانو بیش از 90 درجه خم می شود فشار زیادی به زانو وارد می شود .

مهم ترین علت مراجعه بیماران به پزشک متخصص ارتوپدی درد در مفصل زانو می باشد . بیماران معمولا از درد در ناحیه قدامی یا خلفی زانو شکایت می کنند .دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و  لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

علت آسیبب های زانو

• وضعیت نشستن به صورت چمباتمه یا سر پا نشستن 8 برابر وزن بدن به زانو فشار وارد می کند . این موارد می تواند به مفصل زانو آسیب بزند .
• برخی از حرکات ورزشی نیز می تواند به زانو آسیب بزند . امروزه این حرکات شناسایی شده و منسوخ شده اند و برخی باید به شیوه صحیح انجام شوند . مانند حرکت اسکات که زاویه پا باید 90 درجه باشد در غیر اینصورت باعث ایجاد آسیب در مفصل زانو می شود .
• انحراف مفصل زانو
همه شیرخواران به هنگام راه افتادن در حدود یک سالگی پای پرانتزی دارند که به مرور تا ۱۸ ماهگی زیاد تر می شود. از هجده ماهگی به بعد  بتدریج صاف شده و سپس ضربدری میشوند. این حالت ضربدری یا ژنو والگوم معمولا تا هفت سالگی خود به خود اصلاح میشود. پزشک با معاینه بیمار و بررسی های مختلف و اندازه گیری زاویه انحراف تعیین میکند که انحراف فیزیولوژیک بوده نیاز به درمان ندارد و یا از محدوده عادی و یا انواع فیزیولوژیک نبوده نیاز یه درمان دارد. . درمان برحسب نوع و اندازه انحراف و سن بیمار متفاوت است. در سنین پایین در موارد اندک نیاز به استفاده از کفش و یا بریس است. در سنین بالاتر و قبل از بسته شدن صفحات رشد توقف موقتی صفحه رشد در سمت مناسب منجر به اصلاح  تغییر شکل خواهد شد. در سنین بعد از بسته شدن صفحات رشد تنها راه اصلاح در صورت نیاز استفاده از جراحی با شکستن و اصلاح انحراف استخوان مبتلا است.

علت-درد-زانو

علت-درد-زانو

علت درد زانو

مهم ترین علت مراجعه بیماران به پزشک متخصص ارتوپدی درد در مفصل زانو می باشد . بیماران معمولا از درد در ناحیه قدامی یا خلفی زانو شکایت می کنند . در ابتدا پزشک معاینه می کند تا علت درد را متوجه شود . پا را خم و راست می کند . در برخی موارد در این وضعیت صداهایی از مفصل زانو شنیده می شود . دلیل این مشکل اینست که غضروف های مفصل زانو که باید صاف باشد دارای سطحی ناصاف شده است که لزوما به معنای تخریب مفصل زانو نمیباشد. در بیشتر موارد این صدا مریض به نیم شدن غضروف مفصلی یا کندرومالاسی میباشد که قابل درمان است. پزشک همچنین مفصل زانو را از جهت داشتن انحراف بررسی می کند . در صورتی که هم انحراف وجود داشته باشد و هم غضروف در داخل مفصل تخریب شده یا آسیب دیده باشد ممکنست جراحی اصلاحی انحراف پا برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز و تخریب مفصل ضروری باشد . امروزه از روش های دیگری از تزریق پی آر پی برای ترمیم غضروف آسیب دیده استفاده می شود . در روش پی آر پی از خود بیمار خون گرفته می شود . پلاسما و پلاکت های خون با ماده ی اکتیویتور ماده ای به نام پی آر پی تولید می شود . این ماده در داخل زانو تزریق می شود . باید متوجه بود که این روش برای درمان آرتروز زانو شواهد علمی کافی نداشته و توسط آکادمی جراحان آمریکا توصیه نمیشود. روشهای دیگری مانند اوزون درمانی که متاسفانه این روزها شایع شده اند هیچگونه مبنای علمی تا کنون نداشته و توصیه نمی شوند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل زانو 

ورزش برای آرتروز

برچسب ها:

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *