دکتر مرتضوی » علت درد زانو چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت درد زانو چیست؟

همانطور که می دانید مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل بدن محصوب می شود چرا که بیشتر وزن بدن را این بخش تحمل می کند، پس می توان گفت که این مفصل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبق بررسی های انجام شده حرکاتی مثل خم کردن 90 درجه منجر وارد شدن فشار بسیار زیادی برروی زانو ها می شود. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص مهم ترین علت درد زانو صحبت کنیم.

علت درد زانو

علت آسیبب دیدگی زانو

آسیب دیدگی زانو ها می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وضعیت نشستن به صورت چمباتمه یا سر پا نشستن چرا که باعث شده 8 برابر وزن بدن به زانو فشار وارد شود علاوه بر آن بروز چنین مشکلی می تواند همراه با آسیب دیدگی باشد.
  • برخی از حرکات ورزشی نیز می تواند به زانو آسیب بزند، امروزه این حرکات شناسایی شده و منسوخ شده اند و برخی باید به شیوه صحیح انجام شوند مانند حرکت اسکات که در آن زاویه پا باید 90 درجه باشد در غیر اینصورت باعث ایجاد آسیب در مفصل زانو خواهد شد.
  • همه شیرخواران به هنگام راه افتادن در حدود یک سالگی پای پرانتزی دارند که به مرور تا ۱۸ ماهگی زیاد تر می شود و از هجده ماهگی به بعد بتدریج صاف شده و سپس ضربدری می شوند این حالت ضربدری یا ژنو والگوم معمولا تا هفت سالگی خود به خود اصلاح می شود. پزشک با معاینه بیمار و بررسی های مختلف و اندازه گیری زاویه انحراف تعیین می کند که انحراف فیزیولوژیک بوده نیاز به درمان ندارد و یا از محدوده عادی و یا انواع فیزیولوژیک نبوده نیاز یه درمان دارد.
  • منیسک زانو یکی از اصلی ترین بخش های بدن محسوب می شود و انجام هر گونه حرکت غیر عادی می تواند منجر به ایجاد آسیب شده و عملکرد درست زانو را دچار اختلال کند.

بیشتر بخوانید=> درمان پارگی منیسک

زانو درد چه علائمی دارد؟

طبق بررسی های انجام شده میزان درد و شدت زانو درد در هر فرد کاملا متفاوت است از جمله علائم شایع نشان دهنده درد زانو به شرح زیر می باشد:

  • قرمز شدن پوست
  • شنیدن صدای مفاصل
  • عدم توانایی در صاف کردن مفاصل
  • عدم پایداری
  • سفت شدن مفاصل

علت درد زانو

مهم ترین علت مراجعه بیماران به پزشک متخصص ارتوپدی، درد در مفصل زانو می باشد. بیماران معمولا از درد در ناحیه قدامی یا خلفی زانو شکایت می کنند، در ابتدا پزشک با خم و راست کردن زانو پای بیمار را معاینه می کند در برخی موارد در این وضعیت صداهایی از مفصل زانو شنیده می شود علت اصلی این است که غضروف های مفصل زانو باید صاف باشد ولی دچار سطحی ناصاف شده است توجه داشته باشید که این موضوع لزوما به معنای تخریب مفصل زانو نیست.

زانو درد

علاوه بر تمامی موارد گفته شده متخصص ارتوپدی داشتن انحراف شدید را در زانو ها بررسی می کند، در صورتی که هم انحراف وجود داشته باشد و هم غضروف در داخل مفصل تخریب شده یا آسیب دیده باشد ممکن است جراحی اصلاحی انحراف پا برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز و تخریب مفصل ضروری باشد.

علت درد زانو در کودکان

خیلی از کودکان ممکن است دچار درد در ناحیه زانوی های خود شوند که باید اشاره کنیم که بروز چنین مشکلی ممکن است بنا به دلایل مختلفی چون داشتن فعالیت های بیش از اندازه اتفاق بیافتد، علاوه بر آن وارد شدن هر نوع آسیب دیدگی در زانو ها منجر به ایجاد درد در زانو ها می شود.

با توجه به تمامی موارد گفته شده توجه داشته باشید که مفصل زانوی کودکان نسبت به انجام هر نوع فعالیتی بسیار حساس است، پس ایجاد فشار ممکن است کاسه زانوی کودک را جا به جا و منجر به ایجاد درد شود.

همچنین برای انجام هر گونه فعالیت ورزشی لازم است تا حتما زیر نظر یک مربی این فعالیت ها انجام شود تا در زانو ها مشکلی ایجاد نشود.

ایجاد درد در زیر زانو نوجوانان چه دلیلی دارد؟

خیلی از نوجوانانی که علاقه به انجام ورزش هایی چون والیبال و بسکتبال را دارند در زیر زانوی دردی را احساس می کنند. بروز چنین مشکلی زمانی که زانو های شما دچار آسیب شده باشد رخ می دهد.

 در حالت کلی تاندون وظیفه متصل کردن کشکک زانو به استخوان ساق پا را دارد که با انجام یکسری از کارها از قبیل بالا پریدن یا انجام فعالیت های ورزشی بروز پیدا می کند.

با گذشت زمان، درد ایجاد شده در زیر زانو ها بدتر شده و می تواند علائمی چون ضعف، سفت شدن پاها و ایجاد مشکلاتی در خم و راست کردن زانو ها را به همراه داشته باشد.

علت زانو درد در خانم ها

طبق مطالعات انجام شده معمولا زانو درد در خانم ها جزء شایع ترین مشکلات محسوب می شود که لازم است تا حتما برای درمان آن به یک متخصص ارتوپدی مراجعه کرد.

یکی از اصلی ترین دلایل زانو درد در خانم ها بدشکلی و بد فرمی زانو ها است علاوه بر آن خانم ها در مقایسه با آقایان باسن بزرگتری دارند و از همه مهم تر نوع قرارگیری استخوان ران از بخش لگن تا زانو به سمت داخل است و همین موضوع باعث شده تا فشار وارد شده به مفاصل به نسبت بیشتر شود.

کلام آخر

همانطور که می دانید زانو درد برای تمامی افراد با هر رده سنی ممکن است اتفاق بیافتد بروز چنین مشکلی منجر به مختل شدن زندگی افراد و عدم انجام یکسری از فعالیت ها می شود. اگر شما نیز در زانو های خود کمی احساس درد دارید بهتر است تا هر چه سریع تر برای تشخیص علت زانو درد هر چه سریع تر به یک متخصص ارتوپدی خوب مراجعه کنید تا بعد از تشخیص از یک درمان مناسب استفاده شود، شما عزیزان می توانید تشخیص و درمان درد زانو های خود به دکتر محمد جواد مرتضوی بهترین جراح زانو در تهران مراجعه کنید.

برچسب ها:

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *