دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / Siftery / دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو، شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی به نام پروتز جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. در صورتی که مفصل آسیب دیده مانع از انجام یک سری کارها و فعالیت ها شود و فرد هنگام استراحت از درد شکایت کند، انجام این جراحی توصیه می شود. در این مقاله به بررسی دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو می پردازیم.

نقاهت-تعویض-مفصل-زانو

نقاهت-تعویض-مفصل-زانو

تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو

  • بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، داروهای مسکن جهت تسکین درد برای بیمار در نظر گرفته می شود.
  • پانسمانی که بر روی زخم قرار داده می شود، معمولا تا یک هفته نباید تعویض شود زیرا استریل ترین پانسمان در اتاق عمل انجام میشود و تا زمانی که خیس نشده است نباید باز شود.
  • بیمار پس از هشیاری کامل و برگشت حس و حرکت اندام تحتانی همان روز قادر به راه رفتن خواهد بود،زمانی که بیمار هنوز در بیمارستان بستری است، یک سری تمرینات جهت تقویت قوای عضلانی زانو به بیمار آموزش داده می شود. نکته ای که اهمیت دارد این است که هنگام انجام این تمرینات، رعایت نکات گفته شده از سوی پزشک ضروری است.
    این که بیمار هنگام راه رفتن احساس درد داشته باشد، کاملا طبیعی است و ممکن است التهاب در پاها و انگشت ها دیده شود. به همین خاطر توصیه می شود ابتدا پای خود را به آهستگی و حتی هنگام استراحت حرکت دهید. با این کار، علاوه بر کمتر شدن میزان التهاب، خونرسانی به پاها نیز تقویت خواهد شد.

بعد از مرخص شدن از بیمارستان

معمولا بیمار یک تا دو روز در بیمارستان بستری می شود که البته این مدت زمان به نوع جراحی انجام شده و پروسه آن بستگی دارد. فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از مهم ترین اقداماتی است که در طول دوران نقاهت باید به آن اهمیت داده شود.

چه مدت بعد از تعویض مفصل زانو می توان به زندگی عادی بازگشت؟

معمولا راه رفتن با عصا و یا واکر به مدت شش هفته توصیه می شود. با این حال، در برخی افراد به دلیل وجود درد و التهاب، این کار به مدت سه ماه و یا بیشتر ادامه می یابد. در طول این دوران، بافت اسکار بهبود می یابد و قوای عضلانی نیز به حالت طبیعی و اولیه خود باز خواهد گشت.
توصیه می شود انجام ورزش ها و تمرینات سنگین بدنی، برای مدتی بعد از عمل تعویض مفصل زانو به تعویق بیفتد. در خصوص زمان مناسب انجام این قبیل ورزش ها حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.
رانندگی تا زمانی که فرد قادر به خم و راست کردن کامل زانوی خود نیست، ممنوع می باشد که معمولا چهار تا شش هفته زمان می برد تا فرد بتواند بدون احساس درد زانوی خود را خم کند. باز هم زمان مناسب رانندگی را از پزشک خود بخواهید.
زمان بازگشت به کار نیز به نوع کار بستگی دارد و معمولا شش تا دوازده هفته بعد از عمل، فرد می تواند به محل کار خود برگردد.

دکتر سید محمد جواد مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان آسیب های ورزشی بدون جراحی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید. برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام دکتر مرتضوی مراجعه کنید.

مراقبت از زانوی جدید بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

– ادامه مصرف داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی جهت کنترل و تسکین درد و التهاب
– استفاده از عصا و واکر هنگام راه رفتن جهت پیشگیری از وارد آمدن فشار و استرس بر روی مفصل آسیب دیده
– انجام تمرینات ارائه شده از سوی پزشک جهت تقویت قوای عضلانی
– قرار ندادن بالشت زیر مچ پا و خالی بودن زیر زانو به مدت شش هفته بعد از جراحی در هنگام استراحت
– بالا نگه داشتن پا هنگام نشستن و یا استفاده از کمپرس یخ جهت کاهش التهاب
– از زانو زدن بر روی پایی که تحت جراحی قرار گرفته، خودداری شود. مگر پزشک صلاح بداند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زانو در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://www.nhs.uk/conditions/knee-repl…

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *