دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / Siftery / درمان لخته خون در پاها 
[تعداد: 8   میانگین: 4.3/5]
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمان لخته خون در پاها 

درمان لخته خون در پاها

زمانی که لخته خون در یکی از وریدهای عمقی پا از جمله ساق ، ران و یا لگن تشکیل شود به آن DVT می گویند . این اختلال میتواند بعد از عمل تعویض مفصل لگن یا زانو اتفاق بیافتد.در این موارد امکان رخداد این عارضه چند روز تا چند هفته بعد از عمل میباشد.

تشخیص لخته خون در پاها

مهمترین علامت ایجاد لخته در وریدهای عمقی اندام تحتانی تورم و درد در عضلات خلف ساق پا میباشد. دراین موارد انجام سونوگرافی داپلر در اکثر موارد برای تشخیص کمک کننده است. از آنجا که تورم اندام تحتانی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو و لگن شایع است انجام سونوگرافی داپلر به صورت روتین توصیه نمیشود و جز در مواردی که شک بالینی قوی وجود دارد نباید انجام شود .

عکس لخته شدن خون در پا

عکس لخته شدن خون در پا

درمان لخته خون در پاها

به محض تشخیص DVT، درمان باید شروع شود . هدف از درمان جلوگیری از حرکت لخته خون از درون پاها و آمبولی ریه می باشد. همچنین درد و تورم اندام تحتانی باید بهبود یابد . در این درمان معمولا یک متخصص قلب و عروق و متخصص داخلی هم مداخله می کنند.
اگر DVT در چند روز اول بعد از جراحی تشخیص داده شود ، برای درمان جراح و پزشک متخصص قلب و عروق با مشورت یکدیگر درمان را پیش می برند . چرا که استفاده بیش از حد و تهاجمی از داروهای رقیق کننده می تواند سبب خونریزی شده و در نتیجه به ایجاد هماتوم منجر شود و همچنین بهبود زخم را هم به تعویق اندازد .

در اغلب موارد ، ترومبوز ورید عمقی به طور کامل درمان می شود و هیچ عارضه ای باقی نمی ماند . تعداد کمی از بیماران هستند که نشانه هایی بعد از ترومبو ورید عمقی دارند که به دلیل آسیب جدی وریدها ، باقی مانده است . این مشکل می تواند به یک درد و تورم مزمن در پاها منجر می شود .دکتر مرتضوی.متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان لخته خون در پاها با دارو

یک لخته کوچک در قسمت خلفی ساق پا ممکن است تنها با تحت نظر گرفتن شرایط ، بدون تغییر در مقدار داروی رقیق کننده درمان شود . اما یک لخته بزرگتر نیاز به استفاده از مقادیر بیشتری داروی رقیق کننده دارد که معمولا شامل هپارین وریدی است و مقدار آن تا رسیدن به سطح مورد نظر در خون افزایش می یابد . هپارین معمولا تبدیل به وارفارین می شود که استفاده خوراکی از آن هم امکان پذیر است .
برخی اوقات برای بیمار با لخته خون لازم است که چند روز در تخت استراحت کند تا داور به حد مورد نظر در بدن برسد . این امر در واقع خطر کنده شدن و حرکن کردن لخته از اندام تحتانی را کاهش می دهد . جراح یا متخصص قلب و عروق بعد از چند روز تصمیم به آغاز روباره فیزیوتراپی خواهد گرفت .
دوره کامل درمان بعد از DVT معمولا سه تا شش ماه به طول می انجامد . در این دوران آزمایش خون جهت بررسی مقدار رقیق کننده ها ، به طور منظم انجام می شود .
در اغلب موارد ، ترومبوز ورید عمقی به طور کامل درمان می شود و هیچ عارضه ای باقی نمی ماند . تعداد کمی از بیماران هستند که نشانه هایی بعد از ترومبو ورید عمقی دارند که به دلیل آسیب جدی وریدها ، باقی مانده است . این مشکل می تواند به یک درد و تورم مزمن در پاها منجر می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان عفونت پروتز اطراف لگن و زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل

دکتر محمدجواد مرتضوی متخصص جراحی ارتوپدی

دکتر سید محمدجواد مرتضوی
متخصص جراحی ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن از امریکا
متخصص ارتوپدی دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =

Call Now Buttonتماس با پزشک