دکتر مرتضوی » معرفی بهترین پروتز زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

معرفی بهترین پروتز زانو

بهترین پروتز زانو کدام است؟ انواع مختلفی از بهترین پروتزهای زانو مانند پروتز unicondylar، پروتز CCK یا پروتز قفل شونده، پروتز CR، پروتز لولایی یا HINGE، پروتز (PS) و… وجود دارد که بسته به وضعیت و شرایط بیمار و تشخیص جراح ارتوپد استفاده می‌شوند. برای آَشنایی بیشتر با این پروتزها، متن این مقاله را بخوانید.

بهترین پروتز زانو

بهترین پروتز زانو

انواع مختلفی از بهترین پروتزهای زانو وجود دارد که بسته به شرایط فرد و تشخیص چزشک متخصص انتخاب و استفاده می‌شوند.

پروتز unicondylar

پروتز Unicondylar نوعی پروتز زانو است که تنها یک سطح از مفصل زانو را جایگزین می کند. زمانی که آرتریت زانو شدید نیست یا زمانی که بیمار نسبتا جوان است استفاده می شود. به این معنی که اگر آرتریت در زانو خفیف باشد یا بیمار جوان باشد، پروتز Unicondylar می تواند به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شود.

مزیت اصلی استفاده از پروتز Unicondylar این است که در مقایسه با تعویض کامل مفصل زانو به جراحی کمتر تهاجمی نیاز دارد. توجه به این نکته ضروری است که پروتز Unicondylar برای مواردی که آرتریت زانو شدید است یا زمانی که زانوها به شدت انحراف دارند، مناسب نیست. در چنین شرایطی، ممکن است تعویض کامل مفصل زانو لازم باشد.

بیشتر بخوانید: عمل تعویض مفصل زانو

پروتز (PS)، بهترین پروتز زانو

پروتز (PS)

پروتز تعویض کامل زانو که با نام PS نیز شناخته می شود، رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع پروتز زانو است. در این روش، جراح ابتدا از رباط های صلیبی زانو محافظت می کند تا ثبات و یکپارچگی مفصل را حفظ کند. سپس با استفاده از ابزارهای ظریف، قسمت های آسیب دیده غضروف مفصل زانو برداشته می شود و کل سطح مفصل زانو با یک پروتز مصنوعی جایگزین می شود.

قرار دادن پروتز تعویض کامل زانو در مقایسه با سایر روش‌های تعویض زانو نسبتا آسان‌تر است. این به دلیل پیشرفت در تکنیک های جراحی و استفاده گسترده از این پروتز خاص است. به دلیل اثربخشی و نتایج موفقیت‌آمیز، به گزینه‌ای برای تعویض مفصل زانو تبدیل شده است. هنگامی که عمل با توجه رعایت تمام  نکات و تکنیک‌های جراحی انجام شود، دامنه حرکت مفصل زانو پس از عمل امکان خم شدن بین وضعیت کاملا صاف و تا 120 درجه را فراهم می کند. این بدان معنی است که پس از جراحی، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که بتوانند زانوی خود را به طور کامل صاف کرده و آن را تا حداکثر زاویه 120 درجه خم کنند.

معرفی بهترین پروتز زانو

پروتز CCK یا پروتز قفل شونده

پروتز CCK برای موارد شدید آرتریت زانو که منجر به انحراف شدید و ناهماهنگی ساق پا می شود، طراحی شده است. در این موارد پروتزهای معمولی به دلیل از بین رفتن عملکرد رباط های جانبی نمی توانند ثبات کافی برای زانو ایجاد کنند. این پروتز دارای قسمت میانی بلندتری است که از پلی اتیلن ساخته شده و با استفاده از میله های فلزی به استخوان متصل می شود.  روش جراحی کاشت پروتز CCK نیازمند مهارت و تخصص بالایی است. با توجه به پیچیدگی روش ، جراحان نیاز به آموزش و تجربه بالا در انجام این نوع جراحی دارند. همچنین، این پروتز نسبت به سایر پروتزهای زانو از قیمت بالاتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

پروتز CR

پروتز CR  نوع خاصی از جایگزینی کامل مفصل زانو است که PCL (رباط متقاطع خلفی) زانو را حفظ می کند. PCL رباطی است که در پشت زانو قرار دارد و به تثبیت مفصل کمک می کند. روش جراحی کاشت پروتز CR در مقایسه با نوع PS کمی چالش برانگیزتر است. جراحانی که آموزش های تخصصی در استفاده از این نوع خاص پروتز دارند، برای انجام موثر جراحی مناسب تر هستند.

پروتز CR، بهترین پروتز زانو

پروتز لولایی یا HINGE

پروتز HINGE نوعی پروتز تعویض مفصل زانو است که در موارد آسیب شدید به مفصل زانو استفاده می شود. در شرایطی ممکن است نیاز باشد پروتز قبلی زانو به دلیل عواملی مانند عفونت یا شل شدن برداشته شود. در چنین موقعیتی به دلیل ضعیف شدن  استخوان و نرم بون بافت زانو، لازم است که از پروتز HINGE استفاده شود.

پروتز HINGE به گونه‌ای طراحی شده است که سطوح مفصلی با یک قطعه فلزی به هم وصل می‌شوند. قبل از نصب پروتز، حفره‌های استخوانی با استفاده از موادی مانند فلز و سیمان پر می‌شود تا پایداری و حمایت لازم فراهم شود. این کار باعث جبران ساختار ضعیف استخوان و بافت نرم زانو می‌شود. جراحی پروتز HINGE در مقایسه با سایر انواع تعویض زانو سخت‌تر است. این عمل به تجربه و تخصص بالای جراحی نیاز دارد.

بهترین پروتز زانو کدام است؟

نکته: انتخاب مناسب‌ترین پروتز زانو به شرایط فردی و نیازهای خاص هر بیمار  و تشخیص جراح ارتوپد بستگی دارد. به طور کلی پروتزهای تعویض کامل زانو مانند پروتزهای PS و CR  بسیار مورد استفاده و کارآمد هستند. این پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که حرکات طبیعی مفصل زانو را تقلید کرده و باعث بهبود حرکت و تسکین درد می شود.

با این حال، موارد خاصی وجود دارد که نیاز به استفاده از دیگر پروتزها است. به عنوان مثال، اگر بیمار آسیب شدیدی به رباط‌ها و غضروف‌های زانو داشته باشد یا اگر مفصل انحراف بیش از حد داشته باشد، ممکن است پروتزهای جایگزین مانند پروتز CCK یا پروتز لولایی در نظر گرفته شود. این پروتزها ثبات و پشتیبانی بیشتری را برای جبران ساختارهای آسیب دیده زانو فراهم می کنند.

بیشتر بخوانید: فیلم عمل تعویض مفصل زانو

نتیجه‌گیری

بهترین پروتز زانو شامل انواع مختلفی مانند پروتز unicondylar، پروتز (PS)، پروتز CCK یا پروتز قفل شونده، پروتز لولایی یا HINGE و… می‌شود. انتخاب بهترین پروتز برای زانو بستگی شرایط خاص فرد و تشخیص جراح ارتوپد دارد.

برچسب ها:

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *