دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / Siftery / مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن و زانو
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن و زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو در اکثر موارد نیاز به داروی رقیق کننده خون می باشد تا از لخته شدن خون در اندام تحتانیDVT و رخداد آمبولی ریه پیشگیری شود. چندین نوع داروی رقیق کننده خون  وجود دارد.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو و لگن

برخی از این داروهای خوراکی و برخی دیگر تزریقی هستند که ممکن است از طریق تزریق زیر جلدی هم به بدن وارد شوند. امروزه بهترین و مناسب ترین داروی رقیق کننده برای بیمارانی که تحت تعویض مفصل قرار میگیرند آسپیرین با دوز ۸۰ تا ۳۲۵ میلیگرم دو بار در روز برحسب ترجیح جراح می باشد.

اکثر جراحان توافق دارند که پیشگیری از DVT باید در دوره بلافاصله بعد از عمل جراحی انجام شود . طول مدت مصرف این داروها بعد از عمل حداقل دو هفته و حداکثر ۶ هفته توصیه می شود.

داروهای رقیق کننده خون اغلب همراه با استفاده از جوراب های مخصوص و گاهی پمپ های ماساژ فشاری اندام تحتانی استفاده می شوند که به بهبود تورم و گردش خون اندام های تحتانی کمک می کنند . به طور کلی استفاده از داروهای رقیق کننده خون به همراه وسایل مکانیکی عنوان شده و راه اندازی زود هنگام بیماران به طور موثری می تواند از ایجاد لخته خون جلوگیری کند.

مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن-و-زانو

آیا بعد از عمل تعویض مفصل لگن یا زانو نیاز به سوند تخلیه ادرار می باشد؟

سوند، لوله ای است که از طریق مجرای ادراری وارد مثانه می شود تا به تخلیه ادرار کمک کند. این وسیله برای بیمارانی استفاده می شود که بعد از عمل جراحی قادر به تخلیه ادرار خود نیستند که البته معمولا برای مدت کوتاهی جهت تخلیه ادرار مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر بیماران به سوند تخلیه ادرار نیاز نخواهند داشت.

تخلیه ادرار برای شما که درست بعد از عمل جراحی روی تخت دراز کشیده اید مشکل به نظر می رسد. همچنین داروهای بیهوشی و ضد درد، ممکن است عضلات تخلیه کننده ادرار را تحت تاثیر قرار دهند و باعث شوند ادرار در مثانه شما جمع شده و حس فشار را در مثانه شما ایجاد کند که می تواند آزار دهنده باشد.

مردان مسن که غده پروستات بزرگی دارند، ممکن است جهت تخلیه ادرار مشکلات بیشتری داشته باشند. وقتی که ادرار در مثانه جمع می شود، مثانه متورم می شود و این تورم مثانه در محدوده زیر شکم حس می شود. بنابراین به خصوص در روزهای اول بعد از عمل جراحی استفاده از سوند تخلیه ادراری در این بیماران ممکنست بیشتر لازم شود.

سوند ممکن است فقط در جهت تخلیه ادرار به مثانه وارد و پس از تخلیه بلافاصله خارج شود و اینکه سوند در مثانه باقی مانده و ادرار به صورت تدریجی از مثانه خارج شود. این سوند معمولا تا یک روز بعد از جراحی در مثانه باقی می ماند. اکثر بیماران تا قبل از اینکه بتوانند ادرار خود را به صورت ارادی تخلیه کنند از بیمارستان ترخیص نمی شوند.

به طور کلی تمایل به عدم استفاده از سوند ادراری در عملهای تعویض مفصل است زیرا ریسک عفونت مفصل مصنوعی را افزایش می دهند. بنابراین بیماران سریعتر راه اندازی شده وتشویق به استفاده از توالت فرنگی می شوند. اصول استفاده از توالت فرنگی در دوره بعد از عمل جراحی توسط فیزیوتراپیست به شما آموزش داده می شود.

دکتر محمدجواد مرتضوی متخصص جراحی ارتوپدی

دکتر سید محمدجواد مرتضوی
متخصص جراحی ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن از امریکا
متخصص ارتوپدی دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک