دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / Siftery / سیاه شدن سر استخوان ران
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران

در اثر نرسیدن خون به استخوان ران ، سیاه شدن یا نکروز اتفاق می افتد . در صورتی که پیشرفت کند می تواند منجر به تخریب یا سائیدگی مفصل شود .

علت سیاه شدن سر استخوان ران

یکی از علت های شایع تخریب مفصل ران ، سیاه شدن سر استخوان آن می باشد . شایع ترین علت این بیماری مصرف داروهایی از دسته کورتون ها مانند دگزامتازون می باشد. مصرف الکل مکمل های غیر استاندارد برای بدنسازی داروهای به اصطلاح گیاهی برای چاقی یا لاغری ضربه و شکستگی گردن استخوان ران و نیز بعضی بیماریهای خونی مانند آنمی داسی شکل از علل شایع دیگر این عارضه هستند. در برخی اوقات ، بیماری به سرعت موجب تخریب مفصل لگن می شود . بیماری به تدریج موجب تغییر شکل سر استخوان ران می شود که نتیجه آن در دراز مدت تخریب یا سائیدگی مفصل ران می باشد .

سیاه-شدن-سر-استخوان-ران

سیاه-شدن-سر-استخوان-ران

علائم سیاه شدن سراستخوان ران

بر اثر این عارضه بیمار درد شدیدی در ناحیه لگن پیدا می کند . محل درد بیشتر در کشاله ران می باشد .

عوارض سیاه شدن سر استخوان ران

همانطور که گفتیم نکروز باعث سائیدگی و تخریب مفصل می شود که در نهایت باعث کوتاه شدن پا می شود . با جراحی تعویض مفصل ران می توان این کوتاهی را برطرف کرد . بنابراین لنگش و راه رفتن بیمار هم درست می شود .

تشخیص سیاه شدن سر استخوان ران

در صورتی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحی مناسب برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کور دکمپرشن است که طی آن با ایجاد یک تونل در گردن و سر استخوان ران با کاهش فشار داخل استخوان سبب تحریک خونرسانی در سر استخوان میشوند. ولی اگر بیماری پیشرفت کرده باشد و سر استخوان ران گردی و کرویت خود را از دست داده باشد حفظ سر استخوان مقدور نیست و جراحی تعویض مفصل برای درمان توصیه میشود.

در برخی اوقات ، بیماری به سرعت موجب تخریب مفصل لگن می شود . بیماری به تدریج موجب تغییر شکل سر استخوان ران می شود که نتیجه آن در دراز مدت تخریب یا سائیدگی مفصل ران می باشد .دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و  لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سیاه شدن استخوان ران

یکی از درمان های نکروز ، تعویض مفصل ران می باشد . بسیاری از افراد می پرسند چرا زمانی که تنها سراستخوان ران سیاه می شود باید کل مفصل تعویض شود ؟ در پاسخ باید گفت از آنجایی که بیشتر بیماران جوان هستند نمی توان از پروتز ران به تنهایی استفاده کرد . زیرا در این صورت فشار سر مفصل مصنوعی یا پروتز به حفره استابولوم بعد از چند سال باعث تخریب غضروف مفصل می شود در نتیجه درد مجدد شروع می شود . بنابراین نمی توان تنها به تعویض سراستخوان ران بسنده کرد و استابولوم را دست نخورده باقی گذاشت . در این بیماران حفره استابولوم نرم تر از معمول است . این موضوع را باید جراح در بررسی های قبل از جراحی توجه کند .
در این بیماران احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی بیشتر از تعویض های مفصل های دیگر است . جراح باید به گونه ای این عمل را انجام دهد که احتمال دررفتگی حداقل باشد . با وجود تمام مشکلات در اکثر قریب به اتفاق بیماران در صورتی که جراحی به درستی انجام شود درد و لنگش و کوتاهی پا بهبود می یابد و بیمار می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد .

دکتر محمدجواد مرتضوی متخصص جراحی ارتوپدی

دکتر سید محمدجواد مرتضوی
متخصص جراحی ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن از امریکا
متخصص ارتوپدی دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک