دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / HungerStation / زانوی ضربدری
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

زانوی ضربدری

زانوی ضربدری

زانوی ضربدری ، اختلالی است که در آن زانوها در تماس با یکدیگر هستند، اما ساق پاها کاملا با هم فاصله دارند. این مورد عمدتا در کودکان مشاهده می شود و مساله ای است که نگرانی والدین را به همراه دارد.

در بسیاری از موارد این عارضه با افزایش سن بهبود مییابد و جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورت ضربدری ماندن زانو بعد از سنین کودکی، ممکنست اقدامات درمانی نیاز می باشد.

به طور نرمال تمام کودکانی که راه می افتند زانوی پرانتزی دارند که تا حدود ۲-۲/۵ سالگی اصلاح میشود و سپس زانوها حالت ضربدری پیدا میکنند که معمولا تا ۷ سالگی کاملا اصلاح میشود.

عکس-زانوی-ضربدری

عکس-زانوی-ضربدری

زانوی ضربدری چیست؟

در افرادی که دچار زانوی ضربدری هستند، فاصله چند سانتی میان زانو هنگام ایستادن مشاهده می شود و زانوها به سمت داخل کشیده شده اند. در موارد نادر، این اختلال تا نوجوانی نیز ادامه پیدا می کند. بروز این اختلال در کودکان می تواند به دلیل ابتلا به بیماری و یا برخی شرایط خاص پزشکی باشد.

علت بروز زانوی ضربدری

اختلالات متابولیکی استخوان ها و ژنتیک، از جمله عوامل موثر در ضربدری شدن فرم زانو هستند. برخی عواملی که احتمال زانوی ضربدری را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • چاقی و اضافه وزن
 • آسیب و یا بیماری هایی که پا و یا زانو را درگیر می کنند
 • آرتریت، به خصوص در ناحیه زانو
 • کمبود ویتامین D و کلسیم

علائم و نشانه های زانوی ضربدری

جدا شدن و فاصله گرفتن مچ پا از هم در حالت ایستاده، در حالی که زانوها به هم چسبیده باشند، از بارزترین نشانه های زانوی ضربدری است. طرز راه رفتن فرد به گونه ای خواهد بود که این فضا و فاصله میان زانوها را بپوشاند.

عوارض زانو ضربدری

این تغییر در نحوه راه رفتن می تواند منجر به بروز علائم زیر شود:

 • زانو درد
 • لنگیدن هنگام راه رفتن
 • احساس درد در پاها، ران و مچ پا
 • سفتی مفصل
 • عدم تعادل هنگام راه رفتن
 • تشخیص زانوی ضربدری

زانوی ضربدری عمدتا در کودکان در سنین پایین تر تشخیص داده نمی شود، اما در بزرگسالی پزشک به بررسی علت ضربدری شدن فرم زانو می پردازد. چرا که با دانستن علت بروز، بهترین گزینه درمان جهت اصلاح این اختلال در نظر گرفته خواهد شد.

تشخیص زانو ضربدری

جهت تشخیص زانوی ضربدری، پزشک ابتدا به بررسی سوابق پزشکی بیمار و اختلالات موجود می پردازد. در صورتی که بیمار از درد شکایت کند، محل دقیق درد و میزان شدت آن بررسی خواهد شد. هم چنین پزشک به بررسی موارد زیر نیز می پردازد:

 • رباط زانو هنگام ایستادن
 • نحوه راه رفتن فرد
 • طول هر دو پا
دکتر سید جواد مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان زانوی ضربدری

درمان زانوی ضربدری به عواملی مانند علت و شدت بروز اختلال بستگی دارد. برخی اقدامات درمانی عبارت است از:

مصرف دارو و مکمل

در صورتی که بیماری خاصی، علت بروز زانوی ضربدری باشد، ابتدا درمان بیماری جهت اصلاح و هم ترازی پاها در نظر گرفته می شود، که می تواند شامل مصرف دارو و یا مکمل باشد.

ورزش

برخی تمرینات ساده و حرکات کششی و یا ارجاع به فیزیوتراپ، در درمان زانوی پرانتزی تجویز می شود. این تمرینات به تقویت قوای عضلانی پا و هم تراز شدن زانوها کمک می کنند. این قبیل تمرینات با توجه به وضعیت راه رفتن فرد در نظر گرفته خواهند شد.

کم کردن وزن

معمولا اضافه وزن می تواند یکی از دلایل ضربدری شدن زانو باشد، چرا که وزن بیشتری به پا و زانو وارد می شود که خود باعث تشدید وضعیت خواهد شد. ورزش و رژیم غذایی در کنار هم به کاهش وزن کمک می کنند.

جراحی زانوی ضربدری

جراحی، اولین خط درمان زانوی ضربدری نیست و در موارد زیر توصیه می شود:

شدید بودن فرم ضربدری زانو

عدم تسیکن درد با ورزش و کم کردن وزن

در کودکان، روند جراحی به این صورت است که صفحه فلزی کوچکی در داخل زانو قرار داده می شود. این صفحه فلزی به رشد استخوان و اصلاح مسیر رشد آن کمک می کند. با رشد صحیح استخوان، جراحی دیگری جهت برداشتن صفحه فلزی انجام خواهد شد.

در افراد بزرگسال نیز استئوتومی توصیه می شود. در این جراحی نیز، صفحه فلزی در داخل زانو قرار داده می شود. این ضفحه حتی بعد از اصلاح رشد استخوان، به طور دائم در زانو باقی خواهد ماند.

نتیجه گیری

در بسیاری از موارد، زانوی ضربدری با افزایش سن برطرف خواهد شد. در بزرگسالان، ورزش و تمرینات کششی جهت هم ترازی زانوها و تسکین درد در نظر گرفته می شود. در موارد شدید، جراحی توصیه می شود.

درمان زانوی ضربدری در جوانان و بزرگسالان بسیار اهمیت دارد، چرا که در صورت عدم درمان شاهد بروز مشکلات بیشتری مانند پوکی استخوان خواهیم بود.

Source: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319894.php

دکتر محمدجواد مرتضوی متخصص جراحی ارتوپدی

دکتر سید محمدجواد مرتضوی
متخصص جراحی ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن از امریکا
متخصص ارتوپدی دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک