دکتر مرتضوی » خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو??
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو??

خوابیدن پس از تعویض مفصل زانو جهت تسکین درد و همچنین تسریع سرعت بهبود ضروری می‌باشد، در هنگام خواب، بدن بر رشد بافت جدید، ترمیم برش‌ها و زخم‌های ایجاد شده و بازیابی سلامت تمرکز می‌نماید اما برای بسیاری از بیماران خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. دقت داشته باشید که نداشتن خواب کافی موجب خستگی ذهن و بدن شده و دوران نقاهت بیماران را بسیار سخت‌تر می‌نماید. در ادامه‌ی این مقاله نکات مفیدی جهت بهبود کیفیت خواب برای افرادی که به تازگی جراحی داشته‌اند و یا افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ارائه خواهیم داد.

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن پس از تعویض مفصل زانو باید چگونه باشد؟

نحوه خوابیدن جزء مهم ترین مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو محسوب می شود که از بهترین حالت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از مهم ترین حالت های خوابیدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ خوابیدن به سمت پشت

یکی از بهترین وضعیت‌ها جهت خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو، خوابیدن به سمت پشت می‌باشد. خوابیدن به پشت منجر به صاف نگه داشتن پا آسان کمک کرده و همچنین باعث شده تا جریان خون به صورت مناسب در پاها برقرار باشد.

? نکته: می‌توانید در زیر پا یک بالش بگذارید تا از خم شدن و تغییر وضعیت زانو در هنگام خواب جلوگیری نمائید.

✳️ خوابیدن به پهلو

برای افرادی که به پشت نمی‌توانند بخوابند، خوابیدن به پهلو نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسبی باشد اما در این وضعیت لازم است به نکاتی توجه نمائید. زمانی که به پهلو می‌خوابید باید زانویی که تحت جراحی قرار گرفته است رو به سقف باشد، به عبارت دیگر شما نباید به سمت پایی که تحت جراحی قرار گرفته است بخوابید. خوابیدن به پهلو در سمت خلاف پای جراحی شده موجب می‌شود که فشار روی زانویی که جراحی شده کاهش یابد. شما می‌توانید یک یا چند بالشت را بین زانوهای خود قرار دهید تا پاهای شما در موقعیت راحت‌تری قرار بگیرند دقت نمائید از هرگونه خم شدن زانو باید خودداری نمائید.

مواردی که در هنگام خوابیدن پس از جراحی تعویض مفصل زانو باید از آنها خودداری نمائید

✳️ خوابیدن روش شکم

خوابیدن روی شکم یکی از وضعیت‌هایی است که طرفداران بسیاری دارد اما پس از جراحی تعویض زانو باید از خوابیدن در این موقعیت خودداری نمائید. خوابیدن روی شکم می‌تواند فشاری بسیار زیادی را به زانویی که تحت جراحی قرار گرفته است وارد نماید، همچنین موجب تحریک محل جراحی شده و در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌نماید.

✳️ قرار دادن بالش زیر زانو

شاید فکر کنید که گذاشتن یک یا چند بالش در زیر زانو می‌تواند به راحتی بیشتر شما در هنگام خوابیدن کمک نماید اما به هیچ وجه نباید پشت زانویی که تحت جراحی قرار گرفته است بالش قرار بدهید، چرا که گذاشتن بالش زیر زانو موجب خم شدن زانو شده و روند بهبودی را دشوار می‌نماید.

نکات دیگری که در هنگام خوابیدن پس از جراحی مفصل زانو باید به آنها توجه نمائید:

  • گذاشتن کمپرس یخ روی زانو پیش از خوابیدن موجب بی‌حسی و تسکین درد شده و می‌تواند در فرآیند به خواب رفتن کمک کننده باشد.
  • چند ساعت پیش از خوابیدن مصرف مایعات را کاهش دهید تا در هنگام خواب شبانه مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی نباشید، دقت داشته باشید که بیدار شدن در طی شب برای اجابت مزاج می‌تواند موجب اختلال در خواب شبانه شود.
  • در صورتی که داروهای مسکن و ضد درد برای شما تجویز شده است جهت اثربخشی بهتر این داروها را 1 ساعت پیش از خوابیدن مصرف نمائید مگر اینکه دستورالعمل استفاده برای شما به گونه‌ی دیگری تعریف شده باشد.
تاثیرات خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو در تسکین درد

تاثیرات خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو در تسکین درد

در صورتی که داروهای مسکن تجویز شده نمی‌تواند میزان درد شما را بهبود ببخشد و به دلیل درد نمی‌توانید خواب راحتی داشته باشید در اولین فرصت با جراح خود تماس بگیرید تا مسکن‌های قوی‌تری برای شما تجویز نماید و یا راهکارهای دیگری جهت بهبود خواب شبانه ارائه نماید.

عدم خواب کافی و یا کیفیت ضعیف خواب موجب کند شدن روند بهبودی شده و ممکن است زانوی شما نتواند به میزان تحرک پیش از عمل بازگردد بنابراین داشتن خواب کافی از مهم ترین الزامات بهبودی بعد از جراحی محسوب می شود.

به طور کلی درد پس از جراحی به مرور کاهش می‌یابد و بعد از گذشت چند شب میزان درد قابل تحمل تر می شود، اگر با گذشت زمان شدت درد زانوی شما افزایش یافت جهت بررسی‌های بیشتر باید به پزشک مراجعه نمائید همچنین هرگونه افزایش درد می‌تواند نشانه‌ هایی از عوارض پس از جراحی مانند عفونت باشد.

دقت داشته باشید تا بهبودی کامل و زمانی که جراح به شما اعلام نکرده است باید از خوابیدن به روی شکم، به سمت زانویی که جراحی شده یا سایر وضعیت‌هایی که به زانوی شما فشار وارد می‌نماید خودداری نمائید.

در صورتی که خوابیدن به پشت و پهلو برای شما سخت می‌باشد توصیه می‌شود از چند هفته پیش از جراحی وضعیت خوابیدن خود ار تغییر دهید تا پس از جراحی جهت قرار گرفتن در موقعیت جدید با مشکل مواجه نشوید. می‌توانید جهت جلوگیری از چرخیدن و تغییر وضعیت چند بالش در اطراف خود قرار دهید تا به تدریج به موقعیت جدید خوابیدن عادت نمائید.

برچسب ها:

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *