دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / Siftery / بیماری های شایع زانو
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیماری های شایع زانو

بیماری های شایع زانو

مفصل زانو جزو مفاصل بزرگ و مهم بدن می باشد که از سه استخوان بزرگ تشکیل شده است . ویژگی عمده این مفصل اینست که به دلیل نوع سطح تماس پایداری استخوانی این مفصل در مجموع کم می باشد  و لذل پایداری این مفصل به وسیله رباط و عضلات اطراف مفصل می باشد . زانو مانند سایر مفاصل اندام تحتانی در فعالیت های فیزیکی بسیار موثر می باشد و در عین حال آسیب پذیر می باشد.

بیماری-های-شایع-زانو

بیماری-های-شایع-زانو

شایع ترین بیماری های زانو

دررفتگی کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو به دو شکل می باشد . یکی به دنبال ضربه اتفاق می افتد . که مشکل خاصی ندارد و با جا اندازی درمان می شود و بعد از مدتی فرد می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد .البته درمان صحیح و بموقع دررفتگی کشکک به دنبال ضربه بسیار مهم است. مواردی که دررفتگی های مکرر دارند مشکل جدی ایجاد می کند . ممکن است رباطهای نگهدارنده مفصل شل باشند یا ممکن است زانو انحراف به خارج داشته باشد . به همین دلیل کشکک در جای اصلی خود قرار نگرفته است در نتیجه در معرض دررفتگی قرار می گیرد . درمان این نوع دررفتگی جراحی است و عواملی که باعث این اختلال می شود باید برطرف شود

 زانو مانند سایر مفاصل اندام تحتانی در فعالیت های فیزیکی بسیار موثر می باشد و در عین حال آسیب پذیر می باشد.دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و  لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

مراقبت های بعد از درمان

در صورتی که دررفتگی کشکک زانو با جا اندازی درمان شود نیاز به مراقبت دارد و تا زمانی که تورم و درد برطرف شود فعالیت خاصی انجام نشود . این زمان معمولا 2 تا 3 هفته می باشد و در این مدت زانو باید بی حرکت باشد و خم نشود .

شکستگی کشکک زانو

کشکک بخشی از مفصل می باشد و شکستگی های آن داخل مفصلی است بنابر این اهمیت ویژه ای دارد .  بازسازی سطح مفصل ضروری است وباید حتما استخوان ها کاملا در کنار هم قرار بگیرد تا در آینده از آرتروز یا سائیدگی مفصل جلوگیری شود . به همین دلیل اگر شکستگی همراه با جا به جایی در سطح مفصل باشد ، نیاز به جراحی دارد .

خالی کردن زانو

خالی کردن زانو مسئله بسیار شایعی است برای افراد معمولا در هنگام راه رفتن مطرح می شود که گاهی منجر به افتادن می شود . این مشکل معمولا دلایل عمده دارد . شایعترین علت خالی کردن زانو ضعف عضله چهارسر میباشد. در این موارد تقویت عضله چهارسر درمان مناسب است.

از علل دیگر خالی کردن زانو آسیب رباط صلیبی قدامی است که درمان آن جراحی است آسیب منیسک نیز میتواند باعث خالی کردن زانو شود که درمان آن برداشتن و یا ترمیم منیسک است.

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان آرتروز 

آرتروز زانو 

دکتر محمدجواد مرتضوی متخصص جراحی ارتوپدی

دکتر سید محمدجواد مرتضوی
متخصص جراحی ارتوپدی، فوق تخصص جراحی زانو و لگن از امریکا
متخصص ارتوپدی دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =

Call Now Buttonتماس با پزشک