دکتر سیدمحمدجواد مرتضوی / جراحی زانو / توصیه های بعد از تعویض مفصل
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

توصیه های بعد از تعویض مفصل

در مواردی که مفصل زانو تخریب می شود، بهترین درمانی که وجود دارد تعویض کامل مفصل زانو یا تیتانیوم آرتروپلاستی است.

تعویض کامل مفصل زانو بدین معناست که در طی عمل جراحی قسمت های تخریب شده غضروف در بالای انتهای ساق و انتهایی پایین استخوان ران برداشته می شود و این دو قسمت با فلز جایگزین می شود و بین این دو فلز قطعه ای از پلاستیک قرار می گیرد که نقش غضروف مفصلی را برعهده دارد، با این کار دو اتفاق مهم می افتد، درد بیمار از بین می رود و تغییر شکل یا کجی پا که به دنبال آرتروز رخ داده از بین خواهد رفت و این منجر به بهبود عملکرد فرد خواهد شد.

توصیه های بعد از تعویض مفصل

توصیه های بعد از تعویض مفصل

بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا لگن قرار گرفته اند، باید توجه داشته باشند که بعد از عمل جراحی تحرک برای آن ها ضروری و حیاتی است. توصیه به بیماران بعد از عمل جراحی و پس از ترخیص از بیمارستان در هر ساعت از ساعات بیداری پنج تا ده دقیقه روی اندام مبتلا راه بروند، این کار سبب می شود تا درد بیمار کاهش پیدا کند و عضلات اندام مبتلا کار کنند و تقویت شوند و از همه مهم تر جریان خون در ردیف های اندام های تحتانی برقرار شود و این امر از آمبولی جلوگیری می کند.

میزان موفقیت های عمل تعویض مفصل

یکی از سوالات شایع بیماران تعویض مفصل می پرسند این است که میزان موفقیت عمل تعویض مفصل چند درصد است؟ میزان موفقیت عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد . این میزان بسته به این دارد که بیمار از عمل جراحی رضایت داشته باشد و عمل جراحی نیاز های بیمار را برآورده کند و اینکه بیمار حاضر باشد تا عمل جراحی را مجدد انجام دهد. نود درصد بیمارانی که تحت جراحی تعویض مفصل قرار می گیرند پاسخ آن ها به هر سه این سوال ها مثبت است، بنابراین عمل جراحی در این افراد با موفقیت همراه خواهد بود.

مدت زمان بهبودی بعد از عمل تعویض مفصل

مدت زمان بهبودی بعد از عمل تعویض مفصل به عوامل مختلفی بستگی دارد اما در مورد عمل جراحی اولیه باید افراد مهمترین نکته ای که در نظر بگیرند این است که سرعت بهبودی و ترمیم بافت ها در افراد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین به هیچ وجه افراد نباید خود را با فردی دیگر مقایسه کنند، اما به طور متوسط افراد نیاز دارند به مدت چهار تا شش هفته اول از عصا استفاده نمایند و تا سه ماه هشتاد درصد بهبودی خود را پیدا می کنند و ممکن است تا یک سال طول بکشد تا بهبودی کامل و صد در صد نتیجه را از عمل جراحی دیده شود .

طول عمر مفصل چقدر است؟

یکی از سوالات شایع افرادی که کاندید تعویض مفصل زانو هستند این است که، مفصل پس از چند سال باید تعویض شود؟ و یا به عبارتی دیگر طول عمر مفصل چقدر است؟ طول عمر مفصل مصنوعی بر اساس این گفته می شود که اگر صد نفر با آن پروتز یا مفصل تحت عمل جراحی قرار بگیرند بعد از ده سال در چند نفر آن پروتز درست عمل می کند؟ و پس از بیست سال آن پروتز در چند نفر درست عمل می کند؟

بر این اساس نود درصد افرادی که تحت عمل جراحی مفصل لگن یا زانو قرار می گیرند بعد از ده سال پروتز آن ها به خوبی کار می کند و هشتاد و پنج درصد آن ها بعد از بیست سال پروتز در آن ها به خوبی کار می کند.

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *