دکتر مرتضوی » تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم


تعویض مفصل زانو
که با عنوان آرتروپلاستی زانو شناخته می شود، یکی از شایع ترین روش های جراحی است که در آن، قسمت آسیب دیده سطح زانو با ایمپلنت و یا پروتز تعویض می شود تا از شدت درد کاسته شود، دامنه حرکتی افزایش یابد و فرد قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود باشد.
در روش های قدیمی تعویض مفصل زانو، برش طویل عمودی در مرکز زانو جهت دسترسی بیشتر به مفصل زده می شد. در تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم، برشی کوتاه تر و متفاوت تر برای دسترسی به مفصل زده می شود، هدف از ایجاد این برش، تسکین درد بعد از جراحی و تسریع روند بهبود می باشد.
برخلاف روش جراحی قدیمی، روش کم تهاجمی به تمام بیماران توصیه نمی شود.
در طول جراحی تعویض مفصل با کمترین تهاجم، استخوان و غضروف آسیب دیده به همراه بافت های نرم از سطح زانو برداشته می شود. هدف از جراحی تعویض مفصل زانو، تسکین درد و توانایی در انجام کارها و فعالیت های روزانه می باشد.
تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم با تعویض مفصل زانو به روش قدیمی متفاوت است، در این روش برشی کوتاه زده می شود و میزان برش تاندون ها و رباط ها نیز کمتر خواهد بود.


تعویض مفصل زانو به روش قدیمی

جهت انجام تعویض مفصل زانو به روش قدیمی، برش عمودی طویلی بر روی قسمت جلوی زانو زده می شود. مراحل جراحی به شرح زیر می باشد
آماده سازی استخوان: سطح غضروف آسیب دیده در قسمت انتهای فمور و تبیا برداشته می شود.
پوزیشن ایمپلنت های فلزی: استخوان و غضروف برداشته شده با مواد فلزی تعویض می شوند تا سطح مفصل مجدد شکل بگیرد.
ایجاد سطح مجدد کاسه زانو: سطح زیر کاسه زانو برش داده می شود و مواد پلاستیکی مجدد بر روی سطح قرار می گیرد.
قرارگیری جدا کننده: جدا کننده پلاستیکی ما بین مواد فلزی قرار می گیرد تا سطح نرمی ایجاد شود.


تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم مشابه روش قدیمی انجام می شود با این تفاوت که برش کمتری بر روی بافت اطراف زانو زده می شود. ایمپلنت های مصنوعی که استفاده می شوند نیز یکی هستند. با این حال، ابزارهای جراحی به گونه ای طراحی شده اند که فمور و تبیا آماده و ایمپلنت نیز به خوبی در جای مناسب قرار خواهد گرفت.
این روش جراحی با استفاده از برش کوتاه تری نسبت به روش جراحی قدیمی انجام می شود.
علاوه بر برش کوتاه تر، زانو به میزان کمتری باز می شود. در کل، تکنیک به کار رفته در روش کم تهاجمی به گونه ای است که از بروز آسیب به تاندون چهار سر ران و عضلات جلوی ران پیشگیری می شود.
در دیگر روش ها، برش های کوچکی در عضله زده می شود اما باز هم کم تهاجمی تر از روش های قدیمی خواهد بود. از آن جایی که این تکنیک ها با کمترین میزان آسیب عضله همراه هستند، میزان درد بعد از جراحی به مراتب کمتر است و دوره نقاهت تعویض مفصل نیز با سرعت بیشتری طی خواهد شد.
مدت زمان بستری بودن در بیمارستان در روش کم تهاجمی همانند مدت زمان بستری در بیمارستان به روش قدیمی است. جراحی می تواند سرپایی باشد و یا نیاز به یک تا چهار روز بستری بودن می باشد.
بازتوانی بعد از جراحی یکی از مهم ترین اقدامات دوره نقاهت بعد از جراحی می باشد. در فیزیوتراپی، تمرینات مخصوص به منظور افزایش دامنه حرکتی و بهبود قوای عضلانی انجام خواهد شد.


جراحی تعویض مفصل زانو

چه افرادی می توانند تحت جراحی تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم قرار بگیرند؟

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم به تمام بیماران توصیه نمی شود. پزشک همچنین به بررسی و ارزیابی عوامل مختلف می پردازد تا مشخص شود که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام جراحی می باشد یا خیر.
در کل، افراد خواهان جراحی، لاغرتر، جوان تر، سالم تر و مشتاق تر به شرکت در برنامه های بازتوانی هستند. این روش جراحی به افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند و یا سایر جراحی های زانو را انجام داده اند، توصیه نمی شود.
به علاوه این که، بیمارانی که زانوی دفرمه ای دارند، افرادی که بدن عضلانی دارند و یا آن دسته از افراد مبتلا به مشکلات سلامتی هستند که روند بهبود زخم را کند می سازد، بیشتر در معرض مشکلات و عوارض جراحی خواهند بود.

نتیجه گیری

از جمله مزایای تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم می توان به کمترین میزان آسیب بافت نرم، درد کمتر بعد از جراحی، دوره نقاهت کوتاه و همچنین بازگشت سریع به زندگی عادی اشاره کرد.
شواهد نشان می دهند، این روش جراحی تفاوتی با جراحی تعویض مفصل زانو به روش قدیمی ندارد.
همانند سایر جراحی ها، جراحی کم تهاجمی نیز می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد. از جمله: عفونت، مشکلات مربوط به ترمیم زخم، لخته شدن خون، آسیب های عصبی و یا خطا در قرارگیری پروتز.
همانند روش قدیمی، تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم باید توسط متخصص ارتوپد با تجربه در این زمینه انجام شود. قبل از جراحی در خصوص مزایا و معایب این روش جراحی صحبت خواهد شد.

Source:

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/minimally-invasive-total-knee-replacement

برچسب ها:

دسته بندی

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام وقت خوش🌸
  مادر من حدود 78 سال سن دارن ، بیماری قلبی هستن ،با دکتر قلبش صحبت کردم گفتن انجام بیهوشی کامل خطر داره،سوال من این هست که تعویض زانو بصورت بیهوشی موضعی در کشور رایج هست وآیا برای ایشان با توجه به وضعیت سلامتی شان خطر ندارد .متشکرم

  پاسخ
  • بله رایج است
   خطر عوارض بین ۵ تا ۱۰ درصد است

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *