در رفتگی مادرزادی لگن

در رفتگی مادرزادی لگن

مفصل لگن در واقع مکانیک پیچیده و دقیقی دارد . استخوان مفصل لگن به شکل گوی و کاسه است که سر استخوان ران به شکل کره داخل کاسه قرار گرفته است که سطح صاف و صیقلی دارد . کاسه ای که سر استخوان ران را در بر میگیرداستابولوم نامیده میشود و ۷۵درصد سر را به طور متوسط در بر میگیرد.
. این مفصل که دارای سطح صاف و صیقلی است در طی طول عمر فرد به کار خود ادامه می دهد. به صورت طبیعی اندازه مفصل متناسب با وزن و سن فرد رشد پیدا کند تا از نظر عمق و فشارهایی که به مفصل وارد می شود در طول عمر دچار تخریب نشود .

در-رفتگی-مادرزادی-لگن

در-رفتگی-مادرزادی-لگن

در رفتگی مادرزادی مفصل لگن چیست ؟

در برخی افراد به علت ناشناخته در رفتگی مادرزادی لگن مشاهده می شود . علت هایی که مفصل لگن در جای خود قرار نگرفته باشد ، ممکن است وجود داشته باشد : شلی لیگامان ، وضعیت قرار گیری نامناسب جنین در رحم مادر . در برخی موارد در رفتگی به طور کامل می باشد که دو سطح مفصلی از هم جدا است یا نیمه در رفتگی باشد که دو سطح مفصل در کنار هم قرار دارند ولی تماس آنها کامل نیست . مهم این است که در دوران نوزادی و شیرخواری این عارضه تشخیص داده و درمان شود زیرا عدم درمان به موقع میتواند سبب عوارض شود.

شیوع در رفتگی مادرزادی لگن در دخترها

طبق آمار به دست آمده در رفتگی مادرزادی لگن در دختران ۵ برابر بیشتر از پسران است . دخترهای که فرزند اول خانواده هستند بیشتر در لگن قسمت چپ دارای در رفتگی لگن هستند . در رفتگی دو طرف مفصل یا شلی مفصل نیز مشاهده می شود . این موارد به تدریج و در دو ماه اول زندگی درمان می شود .

در رفتگی یک طرفه مادرزادی لگن

در دررفتگی یه طرفه لگن یک پا کوتاهتر از پای دیگر است و مشکل زیادی را برای فرد ایجاد می کند . در رفتگی دو طرفه فرد دارای لنگش می باشد اما پا لزوما کوتاه یا بلند تر از پای دیگر نیست .

اگر درمان در سن مناسب و به موقع ( پایین تر از ۶ هفتگی ) انجام شود ، نوزاد مفصل لگن طبیعی خواهد داشت و در آینده دچار سایش نمی شود .دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و  لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۹۰۲۶۷۱ – ۲۲۹۰۲۶۷۳ تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان در رفتگی مادرزادی لگن

اگر درمان در سن مناسب و به موقع ( پایین تر از ۶ هفتگی ) انجام شود ، نوزاد مفصل لگن طبیعی خواهد داشت و در آینده دچار سایش نمی شود . هر چه زمان بیشتری از این عارضه بگذرد ، مفصل طول عمر کمتری دارد حتی اگر در درمان از بهترین روش ها استفاده شود . بعد از سن ۴ سالگی مفصل لگن شکل پذیری خود را از دست می دهد . به نحوی که اگر هم عمل انجام شود و مفصل لگن در جای خود قرار بگیرد ، مفصل رشد خوبی نخواهد داشت و ممکنست در عرض ۸ تا ۱۰ سال درناک می شود . به همین دلیل به لحاظ درمان میانگین زمانی بین ۸ هفته گی تا ۲ سال می باشد .

عوارض در رفتگی مفصل لگن

این مشکل باعث می شود فشارها بر سطح مفصل به طور یکسان تقسیم نمی شود . به مرور زمان سایش در مفصل ایجاد می شود و در نهایت باعث آرتروز شدید مفصل میشود.

مطالب مرتبط با این مقاله :

تعویض مفصل لگن 

آرتروز لگن

درمان شکستگی لگن 

پاسخ

ده − چهار =

Call Now Button