درمان آرتروز

درمان آرتروز

همانطور که می دانید آرتروز به معنای از بین رفتن غضروف مفصلی است . سوال مهم اینست که درمان آرتروز چیست ؟آرتروز درمان های متعددی دارد .یکی از درمان های ادعا شده برای آرتروز زانو تزریق داخل مفصلی است . باید بدانید تزریقات داخل مفصلی هیچ تاثیری در درمان ندارد و فقط به بهبود علائم کمک می کند . از میان این داروها  کورتون تنها می تواند در کاهش درد بیمار موثر باشد. ژل هایی که برای نرم کردن فضای داخل مفصل ساخته شده اند می توانند درد بیمار را کاهش دهند و به درمان بیمار کمک کنند، اما بیماری آرتروز زانو را که در آن مفصل تخریب می شود را درمان نمی کند .یکی از دلایلی که افراد به متخصص ارتوپد مراجعه می کنند، آرتروز می باشد و دايما نگران اين موضوع هستند كه آقای دكتر زانوم آرتروز گرفته گردنم آرتروز داره مفصلم آرتروز دارد.

درمان آرتروز

درمان آرتروز

علل آرتروز 

كه بيماران از آن وحشت دارند و نگران هستند و تصور می كنند كه ناتوانشان مي كند آرتروز يا استرات در حقيقت پايان عملكرد نرمال يك مفصل است زمانی مفصل آسیب می بیند  ، مفصل دچار آرتروز شده است .

مفصلی که دچار آرتروز می شود علل های مختلفی دارد:

 • روماتیسم
 • الگوی زندگی نامناسب
 • تصادفات
 • سقوط از ارتفاعات

هر عاملي كه روي مفصل تاثير منفي بگذارد  و غضروف مفصلي را خراب بكند در حقيقت باعث بروز آرتروز مي شود

نكته مهمي كه وجود دارد اين است که آرتروز زماني كه ايجاد می شود متخصص ارتوپد می تواند از پيشرفت آن جلوگيري كند. يعني در حقيقت غضروف يا مفصل خراب شده به هر ميزاني كه خراب شود نمي توان خرابي را جبران كرد متاسفانه غضروف در خلقت و طبيعت انسان به گونه ای است كه بافت  غير قابل ترميم می باشد مانند عصب  و برخی از بافت ها بدن كه زمانی آسیب می بینند ديگر نمی  توان جايگزينی برای آن پيدا كرد لذا  فقط  مداخله پزشك  جلوگيری از پيشرفت  آرتروز است .

درمان آرتروز

در واقع آرتروز انتهای يك مفصل است زمانی که عملكرد مفصل خراب مي شود منتهي مي شود به آرتروز، درمان های مختلفي وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد :

 • مصرف دارو
 • فیزیوتراپی
 • جراحی

در بين اين موارد برخی از روش ها درمانی هستند كه كمك كننده نيستند و بيشتر جنبه تجاری و ماركتينگ دارند و هيچ كمكی به بيمار نمی كند.در موارد خفيف آرتروز، دارو و ضد التهاب كمک كننده می باشد فيزيوتراپي و تغيير لايف استايل (استفاده نکردن بیمار از پله، راه دفتن در آب و پیاده روی )بسیار کمک شایانی در درمان آرتروز می کند .

اگر بیمار به اين درمان ها جواب داد بايد مراقبت هاي بيشتري داشته باشد.تزریق PRP و سلول بنیادی در درمان آرتروز نقشی ندارد و هنوز شواهد علمی کافی برای این درمان وجود ندارد .

اگر آرتروز به درمان هايی كه ذكر شد جواب نداد مرحله بعدی جراحی است موارد بين اين درمان ها  مانند:  پي ار پي و اوزون تراپي در درمان آرتروز موثر نمي باشد و بيمار هزينه اي را متقبل مي شود بدون اينكه كمك كننده باشد

آيا تزريق اسيد هيالورونيك روي زانو موثر است؟

واقعيت اين است كه در درمان آرتروز تزريق اسيد هيالورونيك موثر نمی باشد مگر موارد خيلي خفيف   كه درمان فيزيوتراپي جواب نداده باشد.

نقش ورزش در درمان آرتروز

هر چه عضلات اطراف مفصل مبتلا به آرتروز قوی تر باشند از آن مفصل محافظت می کنند و از پیشرفت  بیشتر آرتروز پیشگیری  می کند . بنابراین افرادی که دچار آرتروز مفصل هستند باید سعی کنند فعالیت شان را متناسب با آرتروز مفصل داشته باشند . برخلاف تصور افراد که فکر می کنند فعالیت برای این بیماری مضر است انجام فعالیت و پیاده روی برای اینها مفید بوده و مهمترین جزو درمان است.

نتیجه گیری

درمان آرتروز در مراحل اولیه دارو و فیزیوتراپی است زمانی که این روش های درمانی موثر واقع نشد جراحی صورت می گیرد ، در افراد مسن و سنين بالا تعويض مفصل در برخی موارد صورت می گیرد .

برخی از خدمات دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی

تعوض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیرتی سایت دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی

4 thoughts on “درمان آرتروز

 1. فاطمه - ژانویه 16, 2019 در 10:30 ق.ظ

  سلام زانوم آرتروز داره و از توالت ایرانی استفاده می کنم و وضعیت نشستن هم به صورت چمباتمه هست . بعضی از دکترا می گن توالت فرنگی مشکل ایجاد می کنه و مدفوع به طور کامل تخلیه نمی شود چیکار باید کرد ؟

  پاسخ
  • drmortazavi - ژانویه 16, 2019 در 10:34 ق.ظ

   به نظر من توالت فرنگی برای گوارش و تخلیه مشکلی ایجاد نمیکند

   پاسخ
 2. رضا - ژانویه 16, 2019 در 10:32 ق.ظ

  سلام زانوم قبلا عمل میخواسته دکترا گچ گرفتن حالا بد از چهار سال پیچ خورد قفل کرده صاف نمیشه دکتر میگه باید صافش کنی ام آر آی بگیری خیلی درد دارد میشه راهنماییم کنید راهم دوره بیام تهران ممنون میشم اگه ج بدید

  پاسخ
  • drmortazavi - ژانویه 16, 2019 در 10:33 ق.ظ

   باید حتما معاینه شوید و بر اساس مشکل زانو سریعتر درمان شوید به ارتوپدی نزدیک به محل سکونتتان مراجعه کنید.

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button