درمان آرتروز

درمان آرتروز

یکی از دلایلی که افراد به متخصص ارتوپد مراجعه می کنند، آرتروز می باشد و دايما نگران اين موضوع هستند كه آقای دكتر زانوم آرتروز گرفته گردنم آرتروز داره مفصلم آرتروز دارد.

درمان آرتروز

آرتروز چيست؟

كه بيماران از آن وحشت دارند و نگران هستند و تصور می كنند كه ناتوانشان مي كند آرتروز يا استرات در حقيقت پايان عملكرد نرمال يك مفصل است زمانی مفصل آسیب می بیند  ، مفصل دچار آرتروز شده است .

مفصلی که دچار آرتروز می شود علل های مختلفی دارد ، روماتیسم، الگوی زندگی نامناسب ، تصادفات و سقوط از ارتفاعات می تواند باعث بروز آرتروز شود .

هر عاملي كه روي مفصل تاثير منفي بگذارد  و غضروف مفصلي را خراب بكند در حقيقت باعث بروز آرتروز مي شود

نكته مهمي كه وجود دارد اين است که آرتروز زماني كه ايجاد می شود متخصص ارتوپد می تواند از پيشرفت آن جلوگيري كند. يعني در حقيقت غضروف يا مفصل خراب شده به هر ميزاني كه خراب شود نمي توان خرابي را جبران كرد متاسفانه غضروف در خلقت و طبيعت انسان به گونه ای است كه بافت  غير قابل ترميم می باشد مانند عصب  و برخی از بافت ها بدن كه زمانی آسیب می بینند ديگر نمی  توان جايگزينی برای آن پيدا كرد لذا  فقط  مداخله پزشك  جلوگيری از پيشرفت  آرتروز است .

درمان آرتروز

در واقع آرتروز انتهای يك مفصل است زمانی که عملكرد مفصل خراب مي شود منتهي مي شود به آرتروز، درمان های مختلفي وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد :

  • مصرف دارو
  • فیزیوتراپی
  • جراحی

در بين اين موارد برخی از روش ها درمانی هستند كه كمك كننده نيستند و بيشتر جنبه تجاری و ماركتينگ دارند و هيچ كمكی به بيمار نمی كند

در موارد خفيف آرتروز، دارو و ضد التهاب كمک كننده می باشد فيزيوتراپي و تغيير لايف استايل (استفاده نکردن بیمار از پله، راه دفتن در آب و پیاده روی )بسیار کمک شایانی در درمان آرتروز می کند .

اگر بیمار به اين درمان ها جواب داد بايد مراقبت هاي بيشتري داشته باشد

اگر آرتروز به درمان هايی كه ذكر شد جواب نداد مرحله بعدی جراحی است موارد بين اين درمان ها  مانند:  پي ار پي و اوزون تراپي در درمان آرتروز موثر نمي باشد و بيمار هزينه اي را متقبل مي شود بدون اينكه كمك كننده باشد

آيا تزريق اسيد هيالورونيك روي زانو موثر است

واقعيت اين است كه در درمان آرتروز تزريق اسيد هيالورونيك موثر نمی باشد مگر موارد خيلي خفيف   كه درمان فيزيوتراپي جواب نداده باشد

نتیجه گیری

درمان آرتروز در مراحل اولیه دارو و فیزیوتراپی است زمانی که این روش های درمانی موثر واقع نشد جراحی صورت می گیرد ، در افراد مسن و سنين بالا تعويض مفصل در برخی موارد صورت می گیرد .

برخی از خدمات دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی

تعوض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیرتی سایت دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی

پاسخ

دو + نوزده =