درمان آرتروز لگن

درمان آرتروز لگن

آرتروز از جمله بیماری هایی است که با تحلیل رفتن غضروف و در نهایت درد و سفتی مفصل همراه می باشد.
در چنین شرایطی، متخصص ارتوپدی با توجه به شرایط و میزان پیشرفت بیماری، توصیه هایی را برای بیمار خود در نظر می گیرد. درمان آرتروز لگن می تواند شامل ورزش و تمرینات کششی و یا روش های تهاجمی مانند جراحی تعویض لگن باشد. این قیبل درمان ها با هدف تسکین درد و بهبود دامنه حرکتی انجام می شوند.

از آن جایی که آرتروز، بیماری تخریبی در نظر گرفته می شود، شدت علائم به مرور بیشتر خواهد شد. در این مقاله، به بررسی کامل روش های درمان آرتروز لگن می پردازیم.

درمان آرتروز لگن

درمان آرتروز لگن

مصرف دارو به منظور کنترل و تسکین درد

تسکین و کنترل درد، خط اول درمان آرتروز لگن می باشد. در صورتی که شدت علائم کم باشد، مصرف داروهای مسکن مانند ژلوفن، استامینوفن و ناپروکسن، به تسکین درد کمک خواهد کرد. این قیبل داروها اثری مشابه داروهای ضد التهابی دارند.

تزریق

تزریق به تسکین درد کمک می کند، که شامل موارد زیر می باشد:

– هیالورونیک اسید، که محیط لغزنده ای را برای مفصل، جهت کاهش سفتی فراهم می کند.
– استروئیدها، تزریق کورتیکواستروئید به کاهش التهاب و تورم مفصل لگن کمک می کند. اما این تزریق ها می توانند باعث نازک شدن استخوان های اطراف شوند، به همین خاطر مسکن موقتی در نظر گرفته می شوند. بعلاوه برخلاف زانو و تمایل به استفاده از تزریق در آرتروز لگن کم است زیرا به دلیل عمقی بودن مفصل لگن و احتمال آلودگی مفصل در اثر تزریق این کار کمتر انجام می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از جمله اقدامات درمانی است که به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفصل کمک می کند. یوگا و شنا از جمله تمریناتی هستند که به افراد مبتلا به آرتروز لگن توصیه می شوند. انجام تمرینات کششی صحیح باید تحت نظر پزشک انجام شود تا از بروز آسیب های بعدی پیشگیری به عمل آید.

انجام تمرینات کششی

انجام روزانه یک سری حرکات و تمرینات کششی، به تسکین درد و سفتی مفاصل کمک می کند. توجه داشته باشید که این حرکات باید به آرامی انجام شوند و هر جا که احساس درد کردید، از تمرین دست بکشید. برخی از این قبیل تمرینات عبارتند از:

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن

– خم شدن به سمت جلو

جهت انجام این حرکت، پا باید به اندازه شانه ها باز شود. به آرامی بدن را خم کرده و تا جایی به سمت پایین بیایید که کشیدگی را در ران ها و قسمت های پشتی احساس کنید.

– کشیدن زانو به سمت داخل بدن

جهت انجام این حرکت، به پشت دراز کشیده و زانوی خم شده را به سمت قفسه سینه بکشید، تا جایی که کشیدگی را احساس کنید.

– کشیدن پا به سمت بالا

در این حرکت که به صورت ایستاده انجام می شود، زانو را خم کرده و به سمت بالا بکشید. می توانید با دست دیگر دیوار را بگیرید تا تعادل بیشتری داشته باشید.

• مراقبت های روتین

سبک زندگی از جمله فاکتورهایی است که در بروز آرتروز لگن نقش دارد. افرادی که چاق هستند و از اضافه وزن رنج می برند، با کاهش وزن از وارد آمدن فشار بیشتر به مفصل درگیر کم می کنند. تغییر در سبک زندگی می تواند به تسکین علائم کمک کند.

برخی اقدامات موثر در درمان آرتروز لگن عبارت است از:

– استراحت و دوری از انجام فعالیت هایی که باعث وارد آمدن فشار به مفصل لگن می شوند.
– تغییر در رژیم غذایی. مصرف امگا ۳ به تسکین علائم ناشی از آرتروز کمک می کند.
– استفاده از کمپرس گرم و یا سرد
– ورزش و تمرین بدنی

برداشتن فشار از روی مفصل لگن به کمک ابزارهایی مانند عصا و واکر

در بسیاری از موارد، کم کردن فشار وارده به مفصل لگن، می تواند به تسکین علائمی از آرتروز مانند درد کمک کند. عصا و واکر از جمله ابزارهایی هستند که استفاده از آن ها هنگام راه رفتن توصیه می شود. هنگام استفاده از عصا و واکر به موارد زیر توجه داشته باشید:

برداشتن فشار از روی مفصل لگن به کمک ابزارهایی مانند عصا و واکر

برداشتن فشار از روی مفصل لگن به کمک ابزارهایی مانند عصا و واکر

– ارتفاع عصا یا واکر، که نباید خیلی کوتاه و یا بلند باشد.

– از عصا و واکر در سمت مقابل که مشکل آرتروز ندارد باید استفاده شود است. به عنوان مثال، در صورتی که مفصل سمت چپ درگیر شده باشد، عصا را با سمت راست خود نگه دارید.

– هنگام راه رفتن با واکر، آن را جلوتر از بدن خود قرار دهید. در صورتی که واکر خیلی جلوتر از بدن باشد، تعادل بدن بر هم خواهد خورد.

آیا نیازی به انجام جراحی تعویض مفصل لگن می باشد؟

جراحی زمانی توصیه می شود که درمان های غیر جراحی کمکی به بهبود علائم نکرده باشد. جراحی که در درمان آرتروز لگن در نظر گرفته می شود. این جراحی، تعویض مفصل لگن نام دارد که در طی آن سر و حفره استابولوم با مفصل مصنوعی جایگزین می شوند.

                        هدف از انجام جراحی تعویض مفصل لگن، بهبود کیفیت زندگی بیمار می باشد.

نتیجه گیری

درمان قطعی برای آرتروز لگن وجود ندارد، اما درمان هایی جهت تسکین علائم این اختلال برای بیمار در نظر گرفته می شود. درمان غیر جراحی، مانند ورزش، فیزیوتراپی و مصرف دارو، خط اول درمان است. در صورتی عدم بهبود علائم و شرایط، درمان جراحی در نظر گرفته خواهد شد.

راه های ارتباطی با دکتر سید محمدجواد مرتضوی:

شماره های تماس: ۲۲۹۰۲۶۷۱ – ۲۲۹۰۲۶۷۳

اینستاگرام دکتر مرتضوی: doctor_mortazavi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زانو در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/hip-treatments#new-treatments

پاسخ

پنج × 5 =

Call Now Button