تشخیص آرتروز لگن

تشخیص آرتروز لگن

وقتی شما به پزشک ارتوپد مراجعه می کنید ، چند مرحله باید انجام شود تا تشخیص در مورد مشکل شما به درستی داده شود . زمانی که تشخیص آرتروز در مفصل لگن شما مشخص شد ، پزشک جهت ارزیابی دقیق تر ، مراحلی را طی می کند .

تشخیص-آرتروز-لگن

تشخیص-آرتروز-لگن

مراحل تشخیص آرتورز لگن

• در ابتدا پزشک تاریخچه بیماری شما را می پرسد . او می خواهد بداند دقیقا چه قسمتی از بدن شما درد دارد . درد از چه زمانی شروع شده و تا چه مدتی ادامه داشته است ؟ همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه شروع درد از شما خواهد گرفت . آیا درد خود به خودی شروع شده یا به دنبال مشکل دیگری به وجود آمده است ؟محل آسیب دیده مفصل لگن و یا پای شما کجاست ؟ آیا درد و ناراحتی پا با انجام حرکات خاص بیشتر خواهد شد؟
اگر در هنگام راه رفتن ، لنگیدن یا هر مشکل دیگری دارید حتما به پزشک خود بگویید . او در مورد فعالیت های خاص مانند بستن بند کفش ، خم شدن ، بالا و پایین رفتن از پله ها و… سوالاتی را از شما می پرسد . همچنین در مورد استفاده از داروهای ضد درد و میزان تاثیر داروها بر شما به پزشک خود اطلاع دهید. تاریخچه شما ، قسمتی از مسائل و مشکلات قدیمی را در برمی گیرد که ممکن است در مفصل لگن شما رخ داده باشد . پزشک می خواهد بداند که آیا شما در کودکی مشکل خاصی در مفصل لگن خود داشته اید ؟ شکستگی و یا آسیب های دیگر چطور ؟

برای تایید تشخیص نهایی ، تصویر رادیولوژی ، کلیدی برای رسیدن به علت ضایعه در مفصل لگن خواهد بود . دکتر مرتضوی.متخصص ارتوپدی و فوق تخصصزانو لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان این بیماری  استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام مراجعه کنید .

باید در مورد تاریخچه خانوادگی بیماری خود هم اطلاعاتی به پزشک بدهید . برای مثال ، اگر مادر یا مادربزرگ شما هر دو دچار آرتروز بوده اند ممکن است شما نیز به مشکل مشابهی دچار شده باشید.
• وقتی پزشک به طور کامل از تاریخچه شما مطلع شد ، به سراغ معاینات فیزیکی می رود که شامل بررسی نقطه دردناک و یا بدشکلی های خاص اطراف مفصل لگن می شود. او قدرت عضلات و دامنه حرکتی مفصل لگن شما را بررسی و نحوه ایستادن و راه رفتن تان را ارزیابی می کند . همچنین پزشک ممکن است نواحی دیگر بدن مانند ستون فقرات را هم معاینه کند. چرا که آسیب این ناحیه هم می تواند سبب درد در مفصل لگن شود.
• علاوه بر تاریخچه و معاینه فیزیکی ، تصویربرداری رادیولوژی نیز می تواند به تشخیص کمک کند . اگر آرتروز مفصل لگن پیشرفته باشد ، تصویر رادیولوژی تغییرات آرتروز را به خوبی نشلن خواهد داد . همچنین در مواردی تصویر رادیولوژی ، کلیدی برای رسیدن به علت ضایعه در مفصل لگن خواهد بود . مانند ضایعات دوران کودکی و یا وجود شکستگی های قدیمی .

تشخیص نهایی آرترز مفصل لگن

بنابراین ، برای تایید تشخیص نهایی ، تصویر رادیولوژی ، کلیدی برای رسیدن به علت ضایعه در مفصل لگن خواهد بود . مانند ضایعات دوران کودکی و یا وجود شکستگی های قدیمی .
بنابراین ، برای تایید تشخیص نهایی ، تصویر رادیولوژی مکمل تاریخچه و معاینه فیزیکی خواهد بود . اما در برخی موارد که این تصویر نمی تواند این تشخیص را کامل کند . پزشک ممکن است انجام تصویربرداری MRI را تجویز کند . این نوع تشخیص می تواند مشکلاتی از قبیل شکستگی ها ، AVN را آشکار سازد. همچنین ممکن است پزشک شما را برای انجام چند تست به آزمایشگاه بفرستد تا امکان وجود بیماری های سیستمیک مانند روماتیسم مفصلی را رد کند . دیگرآزمایشات خون هم ممکن است در تشخیص بیماری هایی از قبیل لوپوس ، اسپوندیلیت آنکلیوزان و یا عفونت مفید است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان آرتروز 

آرتروز مفصل زانو 

تعویض مفصل لگن

پاسخ

Call Now Button